"Web Hosting" چیست؟

اعضا > مرکز آموزش > پشتیبانی میزبانی وب و ثبت دامین > "Web Hosting" چیست؟

یک وب سایت , از مجموعه چند فایل تصاویر , اسکریپت های برنامه نویسی , اسناد و غیره تشکیل شده است که با هم در ارتباط اند.

"Web Hosting" یا همان میزبانی وب , در اختیار گرفتن فضایی بر روی شبکه اینترنت, به منظور نگهداری از فایلها و داده های سایت است.

برای دسترسی و نمایش این فایل ها به بازدیدکنندگان وب سایت, باید فایل ها روی رایانه ای در شبکه اینترنت که "Host" یا میزبان نام دارد قرار گیرد. و آن رایانه , سرویس دهنده یا "Server" نامیده می شود.

باید دقت داشته باشید که میزبان وب "Web Hosting" باید امکانات زیر را دارا باشد:

  • داشتن نرم افزارهای مورد نیاز جهت اجرای انواع فایل ها از نظر نوع برنامه نویسی.

  • اتصال دائمی و با سرعت زیاد به اینترنت.

  • قدرتمند بودن از نظر قطعات داخلی و سخت افزار ها برای توانایی در پاسخ گویی به در خواست مراحعین.

  • قرار دادن نرم افزار های مورد نیاز به منظور مدیریت قسمت های مختلف سایت , ایمیل و غیره در اختیار مالکان و مدیران وب سایت.

راه اندازی یک میزبانی وب "Web Hosting" با توجه به بالا بودن هزینه های قطعات سخت افزاری , نیروی پشتیبانی و موارد دیگر به صرفه نیست. در نتیجه شرکتهایی چون میزبان پایتخت , با فرآهم آوردن لوازم کار در سطح گسترده این مسئولیت را پذیرفته , وبا قرار دادن بخشی از فضای "hard disk" سرور های خود در اختیار متقاضیان وبه صورت دوره ای این امر را برای آنان اسان نموده اند.

"Web Hosting" وابسته به نوع سیستم عامل نصب شده ,نرم افزارها, فایلها و اسکریپت هایی که پشتیبانی می نماید, به 2 دسته کلی میزبان ویندوز و لینوکس تقسیم می گردد.

ویندوز

"Windows Web Hosting" یا همان هاست ویندوز , فضایی است بر روی سرور که دارای سیستم عامل "Windows Server OS" است.

تفاوت آن با لینوکس , در پشتیبانی کردن این سرور ها از زبان "ASP" و "ASP.NET" و بانک اطلاعاتی "MSSQL" است.

در سرور های ویندوزی, از کنترل پنل های "Website Panel" , "Plesk" , "Helm" و مواردی دیگر بهره می گیرند.

لینوکس

"Linux Web Hosting" یا همان هاست لینوکس , فضاییست بر روی سرور ,دارای سیستم عامل"Linux OS".

یکی از کزایای بسیار خوب سرور لینوکسی که موجب محبوبیت زیاد آن شده است , "Open Source" و رایگان بودنش می باشد. از اسکریپتهای مبنی بر "PHP" و بانک اطلاعاتی "MySql"پشتیبانی می نماید.

برای این سرور ها , از کنترل پنل "DirectAdmin" , "Cpanel" , "Plesk" و مواردی دیگر بهره می برند.

مشخصاتی که نشان دهنده امکانات و کیفیت سرورهای میزبانی هستند , به شرح زیر می باشند:

  • "Data Transfer"

محدودیت انتقال داده ها یا ترافیک ماهیانه یا پهنای باند " Band Width" دیگر نامهای آن است و حداکثر مقدار تبادل اطلاعات با رایانه میزبان , ظرف مدت 1 ماه "30 روز" را نشان می دهد.

دقت داشته باشید که اگر تعداد بازدیدهای سایتتان زیاد باشد, با توجه به فایلهای استفاده شده در سایتتان , حجم قابل توجهی از اطلاعات تبادل شده و ترافیک چشم گیری مصرف خواهد شد.

  • "Disc space"

یا همان حجم دیسک است و به مقدار فضایی که شرکت میزبانی "Hosting Company" , از "Hard Disk" در اختیار مخاطب قرار می دهد اتلاق می شود. بازه آن از چند مگا بایت یا چند گیگا بایت , وابسته به نیاز متغیر است. این فضا در بر گیرنده تمامی فایلها , ایمیلها و "Database" است که مجموع آنها باید از مقدار "Disc space" کوچکتر باشد.

چند نکته

  • می توانید چند دامنه داشته باشید. به این صورت که یکی از آنها دامنه اصلیتان است , و مابقی به صورت "Park Domain" بر روی هاستتان پارک می شوند.

  • روی هر فضا, با توجه به شرایط شرکت میزبانی , تعدادی بانک اطلاعاتی, همراه با حجمی محدود وجود خواهد داشت.

برخی از خدمات میزبانی وب به شرح زیر می باشند:

  • "Shared Hosting"

شرکت های هاستینگ , یک سرور تهیه می نمایند و بوسیله منترل پنل ,فضا و امکانات آن را میان مشتریانشان قسمت بندی می نمایند. به این خدمات , اصطلاحا "Shared Hosting" یعنی میزبانی اشتراکی می گویند.

  • "Reseller"

نماینده این اجازه را از سمت نمایندگی فروش خدمات میزبانی وب دریافت می کند تا خود به عنوان فروشنده خدمات میزبانی , به کسب در آمد بپردازد. بدین صورت که این نمایندگان , فضایی را از یک ارائه دهنده هاستینگ خریداری, و توسط کنترل پنل آن را میان مشتریان خود قسمت می نمایند.

-"VPS ((Virtual Private Server"

"VPS ((Virtual Private Server" یا همان سرور مجازی , سروری اینترنتی است که توسط نرم افزارهای بخصوصی , از یک سرور قوی تری ایجاد می شود.

مزیت برتر آن نسبت به هاست اشتراکی محدود و اختصاصی بودن مقدار حافظه و دیگر امکانات عمده می باشد که بین چندین مشترک قسمت نمی شود. بطوری که از نظر فیزیکی, سرور مجازی, همانند سرور اختصاصی می باشد.

نرم افزارهای مجازی ساز,نرم افزارهایی هستند که مجازی سازی یک سرور اختصاصی و تقسیم آن به چند سرور مجازی را بر عهده دارند. نرم افزارهایی چون "Xen" , "OpenVZ" و "Virtuozzo" از این قبیل می باشند.

-"dedicated Server"

"dedicated Server" یا همان سرور اختصاصی , سروری فیزیکی با سخت افزاری مشخص بر روی اینترنت می باشد , و گزینه مناسبی است برای افرادی که به امنیت بالا , منابع بیشتر و با اطمینانتر , همچنین به ترافیبیشتر و دسترسی "root" نیازمندند.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟
311 کاربر این را مفید یافتند 622 نظرات

در همین زمینه