هاست وردپرس با طعم تند و تیز

MariaDB

تجربه نهایت سرعت هاست
باک اطلاعاتی

MariaDB یک بانک اطلاعاتی متن باز از نوع بانک اطلاعاتی رابطه ای میباشد که برای دسترسی به داده های از زبان SQL  استفاده می کند. MariaDB یکی از محبوب ترین بانک های اطلاعاتی سرور است که توسط تیم اصلی MySQL  تولید شده است MariaDB به صورت رایگان و متن باز بوده است و درواقع انشعابی از MySQL  است. کارایی بالای MariaDB باعث شده است جایگزینی مناسب برای MySQL شود چون بسیار سریع تر، گسترده و قوی است. MariaDB مناسب برای سیستم های که برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شوند و سیستم هایی که انواع مختلفی از داده ها در آن وجود دارد. MariaDB  روز به روز در حال محبوب تر شدن نسبت به MySQL  است و از سال ۲۰۱۳ با انتشار خبر هایی از استفاده گوگل از MariaDB  و پشتیبانی بسیاری از شرکت های دیگر از  MariaDB  باعث محبوبیت و رشد سریع این بانک اطلاعاتی شده است.

mariadb-mysql

MariaDB ویژگی جدید  XtraDB برای موتور ذخیره سازی اطلاعات به MySQL افزوده است که جایگرین InnoDB می باشد هر چند هنوز هم از InnoDB پشتیبانی می کند. ویژگی دیگر MariaDB موتور ذخیره سازی جدید  Ariaمی باشد که این موتور برای انجام تراکنش ها و و دستورات غیر تراکنشی را در خود جای داده است. ویژگی که شاید در نسخه های آیندهMySQL  افزوده شود.

MariaDB علاوه بر MySQL  ویژگی های جدیدی درون خود قرار داده است که نسبت بهMySQL  آن را بسیار سریع تر و قدرتمند کرده است MariaDB علاوه بر اینکه اطلاعات را فقط به درون جدول ذخیره می کند می توانند از نوع دیگر ذخیره سازی اطلاعات به صورت فایلی نیز استفاده شود که با استفاده شاخص هایی که خود برای جستجو استفاده می کند این کار را انجام می دهد که MySQL این قابلیت را ندارد

MariaDB  ادعا میکند بسیار نسبت نسبت به MySQL  بهینه تر و کارایی بالاتری دارد. و قطعا در بنچمارک ها MariaDB  بسیار سریع تر و بهتر از MySQL  عمل می کند. از ویژگی های که MariaDB را نسبت بهMySQL  بهتر می کند که بسیار آزاد و بسیار سریع است بسیار ایمن تر است و امنیت آن نسبت بهMySQL  بسیار بالا تر است.

همچنین MariaDB  TokuDB به عنوان موتور ذخیره سازی قدرتمندی برای محیط هایی که نوشتن اطلاعات زیاد و با افزایش فشرده سازی کارایی بالایی را ارائه می دهدMariaDB همچنین از سیستم شاخص گذاری جدیدی برای دسترسی سریع تر به داده ها هنگام بازیابی اطلاعات بهره می برد

مزیت دیگر MariaDB  سازگاری با MySQL  است به صورتی که به راحتی می توان نسخه ۵٫۵ MariaDB  را با نسخه  MySQL  همان نسخه جایگزین کرد اما با توجه به افزوده شدن امکانات بسیاری در  نسخه ۱۰ MariaDB  این مهاجرت کمی سخت تر شده است ولی با وجود کارایی بالا و مزایای بسیار خوبی که نسبت به MySQL  دارد باز هم MariaDB  گزینه بهتر و مناسبتری برای بانک اطلاعاتی می باشد.

  • MairaDB 5.5
  • MySQL 5.5
  • Mariadb 10
  • MySQL 5.6