هاست وردپرس با طعم تند و تیز

NGNIX

تجربه نهایت سرعت هاست

وب سرور نرم افزاری است که ارتباط مابین کاربر، بانک اطلاعاتی و همچنین وب سایت هایی با آن نوشته شده را برقرار می‌سازد تا پاسخ مناسب برای درخواست های کاربران یافته شده و به شکل مناسبی در اختیار کاربر قرار گیرد.

NGINX یک سرور سبک، رایگان و متن باز است که علاوه بر انجام کارهایی که یک وب سرور معمولی انجام می دهد، یک سرور Mail Proxy نیز می باشد. NGINX در سال ۲۰۰۲ نوشته شد و سال ۲۰۰۴ به عرضه عمومی رسید.

وب سرور
وب سرور

از این وب سرور کاملاً می‌توان به جای وب سرورهایی همچون Apache نیز استفاده کرد و یا اینکه می‌توان از آن به عنوان Reverse-proxy استفاده نمود. از مزایای دیگر این وب سرور است از NGINX به منظور پروکسی سرور برای پروتکل های HTTP و HTTPS و SMTP و POP3 و  IMAP استفاده کنید.

منظور از Reverse-proxy نوعی از پروکسی سرور است که منابع مورد نیاز را به جای مرورگر کاربر از یک یا چند سرور دیگر دریافت کرده و در اختیار کاربر قرار می دهد. استفاده از Reverse-proxy از اهمیت بسزایی در ارتقاء سرعت سایت برخوردار است

NGINX محتوای صفحات وب داینامیک را توسط ابزارهای  FastCGI برای اجرا انجام می دهد. NGINX رویداد-محور و نامتقارن است اما این در حالی است که وب سرور Apache کاملاً بر پایه  Thread ها و چند پردازشی کار می‌کند در وب سروری که ترافیک نسبتاً بالایی وجود دارد، Thread ها منجر به فشار آوردن بر حافظه سرور می شوند

Nginx یک وب سرور قدرتمند است که روی بهره وری بالا، همزمانی بالا و همچنین استفاده کمتر از حافظه تمرکز داشت. قابلیت های بیشتر NGINX مانند توازن در بارگذاری، cache، کنترل دسترسی و پهنای باند و قابلیت یکپارچه سازی موثر با برنامه های کاربردی فراوان است.

NGINX برای وب سرور بسیار مناسب است چرا که قابلیت های کلیدی مورد نیاز برای کنترل همزمانی، پردازش تاخیر، محتوای ایستا، فشرده سازی و ذخیره در حافظه نهان، از بین بردن اتصال ها و درخواست های غیرضروری را ارائه می کند. همچنین امکان یکپارچه سازی مستقیم با  NoSQL  مانند memcached  یا  Redis را برای بالا بردن کارایی هنگام ارائه سرویس به تعداد زیادی از کاربران همزمان فراهم می سازد.

نمودار عملکرد در ۲۵ کاربر همزمان

  • Apache
  • NGINX