هاست وردپرس با طعم تند و تیز

SSD

تجربه نهایت سرعت هاست
هارد دیسک های جامد

SSD

solid state drive (SSD)  نسل جدیدی از هارد  هستند که مانند حافظه فلش برای نگه داری اطلاعات استفاده می شوند در این نوع هارد درایوها با استفاده از مدارات الکترونیکی اطلاعات را ذخیره سازی می کند این نوع هاردها تکنو لوژی جدیدی نیست و پیش از این از سال ۱۹۹۰ وجود داشته است اما استفاده از آن مرسوم نبوده  اما از سال ۱۹۹۵ کم کم این نوع هارد ها رایج شده است  تا کنون که در انواع دستگاه ها تبلت ها سرور ها و کامپیوتر های شخصی و … از این نوع هارد ها استفاده می کنند

در این نوع هارد ها چندین دیسک برو روی به صورت طبقاتی قرار دارند که در وسط این دیسک ها یک موتور برای چرخش وجود دارد و بر روی هر دیسک یک هد برای خواندن و نوشتن اطلاعات وجود دارد. در این هارد ها عملیات خواندن اطلاعات  کاملا به صورت مکانیکی انجام می شود و با چرخش دیسک و جابجایی هد عملیات خواندن و نوشتن انجام می شود.

مقایسه هارد

هارد دیسک های حالت جامد یا همان SSD ها به حافظه هایی گفته می شوند که در آن ها از هیچ قطعه ی متحرکی استفاده نشده باشد، در ساخت آن ها از حافظه های مبتنی بر فلش یا SD Ram ها استفاده می شود.

HDD

اطلاعات برای خواندن در هارد های HDD بعد از ادرس یابی باید توسط سوزن هد خوانده شود با توجه به این که تمامی این مراحل اعم از جابه جایی سوزن، گردش هد و همچنین عمل آدرس یابی در هارد دیسک به صورت مکانیکی انجام می شود، موجب طولانی شدن زمان بازیابی اطلاعات، استهلاک قطعات مکانیکی هارد دیسک، تولید گرمای زیاد توسط هارد و در نهایت موجب کاهش سرعت کلیه ی عملیات پردازشی می شود.

SSD

استفاده از حافظه های مبتنی بر فلش در SSD ها باعث می شود تا زمان تاخیر به حداقل برسد و همچنین گرمای تولید شده کاهش یابد که تمامی این مسائل باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین سبکتر شدن این حافظه ها نسبت به هارد  دیسک ها می شود. همین امر باعث شده است هاردهای SSD   قیمت بالاتری نسبت به هارد دیسک ها داشته باشد.

علاوه بر مشکلات بالا هارد دیسک ها در برابر ضربه ی فوق العاده حساس هستند، به صورتی که ممکن است با ضربه ای کوچک هارد بسوزد و یا قسمتی از اطلاعات آن از بین برود.

در هارد های SSD دیگر هیچ وسیله مکانیکی مانند موتور و هد و صفحه و سلیندر  و…  دیگر وجود ندارد پس دیگر معیار هایی مانند RPM که میزان سرعت چرخش موتور و بازیابی اطلاعات در هارد های HDD وجود دارد برای هارد های SSD وجود ندارد.

با وجود اینکه سرعت این هارد ها حدود ۷۲۰۰ RPM می باشد اما استفاده از قطعات مکانیکی باعث می شود برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی  هارد نیاز انجام حرکات مکانیکی هد و موتور باشد که با عث محدودیت سرعت باز یابی اطلاعات می شود هر چند در نوع پیشرفته این نوع هارد ها برای سرور ها حتی نمونه هایی با ۱۰۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ RPM وجود  دارد اما مشکل فوق هم چنان در این نوع هارد ها وجود دارد.

هارد های نوع  SSD اطلاعات را به صورت درون خود ذخیره میکند این نوع هارد ها اطلاعات را درون میکرو چیپ های خود ذخیره می کند که برای ذخیره سازی از نیمه رساناهای حالت جامد تشکیل شده است.این نوع فناوری همچنین در ساخت حافظه های فلش هم کاربرد دارد و به همین دلیل برخی از افراد SSD ها را حافظه های فلش یا EPP Rom می نامند. همچنین این نو ع هار دها  با رابط های نسل قبلی خود  hard disk drives (HDD) هم سازگار می باشد این نوع هارد دیسک ها از رابط SATA برای اتصال استفاده می کند.

سرعت انتقال (MBps)

m SATA SSD 445.4MBps
HHD 7200 rpm 43.5MBps

در اکثر نمودار هایی که سرعت بارگذاری بوت شدن، اجرا برنامه ها و ..  که این هارد ها با یکدیگر مقایسه میکنند هارد SSD همیشه کارایی و سرعت بیشتری را دارد.