هاست وردپرس با طعم تند و تیز

PageSpeed

تجربه نهایت سرعت هاست

PageSpeed یک ابزار برای اندازه گیری کارایی یک صفحه وب روی تلفن همراه و کامپیوتر رو میزی است.

بهینه سازی حجم سایت
ماژول بهینه ساز حجم سایت

Pagespeed همچنین به صورت یک ماژول بر روی وب سرور قرار می گیرد و وقتی درخواستی از سمت کاربر به سرور ارائه می شود بعد از اینکه وب سرور اطلاعات را می خواهد به سمت کاربر برگرداند PageSpeed این اطلاعات را دریافت می کندو با  انجام عملیاتی خروجی به ما می دهد که بالاترین کارایی را دارد.

گوگل برای آنالیز یک سایت بررسی می کند هر چه میزان رعایت قواعد HTML بهتر باشد رتبه بالاتری به آن می دهد اما نکته مهمتر میزان سرعت بارگذاری صفحه میزان اطلاعاتی است که زمانی که یک کاربر درخواستی را ارائه می دهد چه زمان طول می کشد تا اطلاعات به صورت کامل بار گذاری شود و این مورد نیز بسیار در رتبه بندی سایت مهم است.

PageSpeed برای اندازه گیری دوبار صفحه شما را بارگذاری می کند یک بار برای تلفن همراه و یک بار برای کامیپیوتر رومیزی و هر بار یک عدد از ۰ تا ۱۰۰ اختصاص می دهد که هر چه این عدد بیشتر باشد کارایی صفحه بهتر است. در PageSpeed میزان کارایی صفحه وب را  زمان سپری شده از وقتی که کاربر صفحه جدید را درخواست می کند تا زمانی که محتوای صفحه به دست کاربر رسیده باشد مشخص می شود. بنابراین کیفیت شبکه ای که با آن درخواست ارسال شده متفاوت است PageSpeed  فقط به مواردی که مربوط به کارایی صفحه است را در نظر می گیرد.

فشرده سازی (Compression)

PageSpeed با کوچک کردن اندازه فایل ها و حذف حتی کاراکتر های اضافی کد ها بهم ریخته تری می دهد اما این کد ها بسیار فشرده و کم حجم شده اند همچنین با فشرده سازی عکس ها حجم عکس ها را نیز کاهش خواهد داد.

کوچک سازی (Minification)

PageSpeed با کوچک کردن حجم فایل ها و حتی با بازنویسی بعضی از کد ها سعی در بهینه کردن کدهای و حذف توابع و کد های زائد می کند. ازجمله حذف توابع اماده Bootstrap  و Fundution  و JQuery   و … است که توابعی که مورد نیاز نیست را حذف می کند.

ادغام فایل ها (Combination)

PageSpeed فایل های هم نوع مانند همه فایل های JavaScript در یک فایل قرار می دهند این کار باعث افرایش سرعت بارگذاری و کاهش میزان ترافیک شبکه و همچنین کاهش اندازه فایل می شود. این کار بر روی فایل های CSS نیز انجام می دهد حتی در نسخه جدید این کار را بر روی عکس ها نیز انجام داده است که باعث می شود به جای بارگذاری همه عکس ها همه در یک فایل قرار می دهد.

الویت بارگذاری

PageSpeed برای بارگذاری سایت ابتدا فایل های کم حجم و سبک را بارگذاری می کند و سپس عملیات بارگذاری عکس ها و فایل های JavaScript را انجام می دهد این کار باعث میشود اطلاعات کم حجم تر به سرعت بار گذاری شوند و فایل ها حجیم تر در بعد از آن بارگذاری شوند.

بازنویسی

بازنویسی کد های HTML امکان دیگری که PageSpeed برای کاهش حجم سایت انجام می دهد است هدف این باز نویسی کوچک کردن کد ها و حدف کد های اضافی است به این طریق کم حجم ترین کد را برای درخواست کاربر ارائه می دهد.

Cache

PageSpeed از یک سیستم cache  برای بار گذاری این فایل ها کوچک شده استفاده می کند که هر بار کاربران این درخواست ها به وب سرور می دهند اطلاعات را به سمت کاربر ارسال کند با استفاده از cache  خروجی کد های کم حجم شده در مراحل قبل ذخیره خواهد شد تا زمان کمتری برای اجرا این عملیات ها صرف کند.

کاهش حجم کدها

PageSpeed حتی برای افزایش سرعت خود فایل ها فایل های CSS و JavaScript را کم حجم می کند PageSpeed بر روی تمامی فایل های CSS و JavaScript چه درون تگ ها تعریف شده باشند و چه در فایل جداگانه ضمیمه شده باشند عملیات فشرده سازی و کم حجم کردن را انجام می دهد. اگر شما از Bootstrap  یا Fundution  یا از JQuery  استفاده کنید توابع و امکانات زیادی در اختیار شما قرار می دهد اما این امکانات حجم کد های شما را نیز بیشتر خواهد کرد PageSpeed امکان فوق العاده دیگری که به شما می دهد توابع که به آن نیاز ندارید حذف خواهد کرد که حجم این فایل ها را نیز باز هم کوچک تر خواهد کرد و در انتها باز هم این فایل ها را با هم ادغام خواهد کرد که این کار باعث بارگذاری سریع تر این فایل ها خواهد شد.

کاهش تعداد درخواست ها

مرورگر برای نمایش اطلاعات درون صفحه فایل های دیگر از سرور درخواست می کند.  فایل هایی مانندCSS  و JavaScript و عکس ها و… که برای هر کدام از این فایل ها درخواستی به سرور ارائه می دهد هر چه تعداد این درخواست هابیشتر باشد باعث افزایش زمان بارگذاری سایت ها می شود. PageSpeed با کاهش تعداد این درخواست ها باعث می شود سرعت بار گذاری صفحه به شکل قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند.

کاهش حجم عکس ها

درون هر سایت عکس های زیادی وجود دارد که حجم عکس ها  بسیار بر سرعت بارگذاری صفحه موثر است از جمله کارهایی که  PageSpeed انجام می دهد حذف کردن متا تگ های اضافی مربوط به عکس است که باعث کاهش کدهای HTML می شود همچنین PageSpeed می تواند اندازه عکس ها را به اندازه ای که در محتوا وجود دارد تغییر دهد که بسیار حجم عکس را کاهش می دهد همچنین PageSpeed امکان دیگری که برای عکس ها ارائه میدهد فشرده سازی عکس ها برای کوچکتر شدن حجم عکس با استفاده از الگوریتم های خود و استفاده از پسوند فایل webp بسیار کم حجم میکند و این کار باعث افزایش میزان ترافیک سایت می شود